Etiopska avantura in Danakilska depresija - 08.02.2025
Navdušujoča, nenavadna, svojevrstna, edinstvena, divja, presenetljiva, afriška … Zgodbe in skrivnosti so tiste, ki sopotnika zapeljejo v pravo etiopsko pravljico. Kontrasti sledijo kontrastom, od gorsko–zelenega vzdušja na severu, do stepsko–puščavske samobitnosti v dolini reke Omo. Zgodovina se s sedanjostjo prepleta v neverjeten presek daljne antike, vse od Salomonovih časov preko sodobne prestolnice, da le korak proti jugu spet vstopimo v muzej in zaživimo v plemenskem vzdušju ene največjih eksotik na ljubem planetu.
Slavni etiopski spomeniki. Potovanje nas spretno vodi skozi slavne ostanke preteklosti, od gradov Gondarja do samostanov na otočkih jezera Tana, z viškom v Lalibeli in njenimi iz kamna izklesanimi cerkvicami, kjer je črta med preteklostjo in sedanjostjo najtanjša … Ta del si ogledamo skupaj s skupino na programu Etiopska avantura.
S številnimi presežniki nas vabi dih jemajoča narava … Dramatični kanjoni, slapovi in reke ter navdušujoč endemični živalski in rastlinski svet – tukaj so dželade, pavijani “krvavečega srca”, in velikanske lobelije, ki zacvetijo enkrat v življenju!
Pravo avanturistično potovanje v srce Danakilske depresije – na enega najbolj odročnih in edinstvenih krajev našega planeta – delno uresničuje dobro znan izem “Pot v raj vodi skozi pekel!”. Obiskali bomo pravi približek pekla! To je nepozabna dogodivščina, ki ostane v pripovedih neustrašnih popotnikov kot eno tistih najbolj posebnih doživetij! Dih jemajoča narava, ki je v najskrajnejših razmerah ustvarila izjemne podobe, ustvarja zgodbe, ki jih ni moč najti nikjer drugje na našem planetu!
1. dan LJUBLJANA – ADDIS ABEBA. Zbor na ljubljanskem letališču, od koder preko enega izmed letališč poletimo proti Addis Abebi. Po prihodu v zgodnjih jutranjih urah naslednjega dne sledi prevoz do hotela in počitek v hotelu. (letalo, H)
2. dan ADDIS ABEBA – let v BAHIR DAR. Zajtrk. Dopoldanski let v Bahir Dar. Po pristanku se zapeljemo v okolico mesta in obiščemo znamenite slapove Tis Issat na Modrem Nilu, ki so včasih suhi, včasih deroči. Toda sprehod med domačini je v vsakem primeru posebno doživetje. Prvo okušanje etiopskega načina življenja. Vrnitev v Bahir Dar in nočitev. (letalo, H ,Z)
3. dan BAHIR DAR – jezero TANA in izvir Modrega Nila - GONDER. Zajtrk. Dopoldne s čolnom raziskujemo jezero Tana. Največje etiopsko jezero je bilo nekoč zatočišče menihov, ki so na otočkih zgradili številne samostane. Tukaj so našli mir in pravo okolje za meditacijo in ustvarjanje, varnost pred celino in množicami. Obiščemo samostan, začutimo dobro energijo in se predamo prijetnemu vzdušju … Prijazni duhovniki nam radi razkažejo prostore in svete predmete. Po kosilu nadaljujemo pot proti Gonderju. Starodavna etiopska prestolnica je znana kot mesto gradov in cerkva. Ogledamo si odlično ohranjen grad in kopališče cesarja Fasiladisa iz 17. stoletja. Pri slogu gradnje se opazi mešanica evropskih in islamskih vplivov, saj je mesto nekoč ležalo na znameniti karavanski poti od Addisa do Aksuma. Prihod v hotel. Nočitev v hotelu. (H, Z)
4. dan GONDAR – DEBARK – NP SIMIEN (Unesco). Zajtrk. Zapuščamo “Goro svetlobe” kar pomeni Gondar. Pot nadaljujemo proti gorovju Simien, ki vodi tudi skozi vasico etiopskih Judov, Falaši, ki se danes ukvarjajo predvsem z lončarstvom. Preseneti nas zgodba potomcev kraljice iz Sabe. Izmenjamo besedo ali dve in precej več nasmehov ter nadaljujemo pot. Prašna cesta je vse ožja, naselij je vedno manj. Pred nami so že prvi obronki gorovja Simien! Nočitev v penzionu na robu nacionalnega parka, izhodišču za naslednji dan. (P*, Z)
5. dan NP SIMIEN (Unesco). Zajtrk. Dan namenjen raziskovanju NP Simien, dolgim sprehodom, druženju z opicami … Potovalni odklop. Nočitev v penzionu na robu nacionalnega parka. (P*, Z)
6. dan NP SIMIEN (Unesco) – GONDER – let v LALIBELO. Zajtrk. Zapuščamo čudovit NP Simien in se vračamo v Gonder. Dopoldanski let v Lalibelo, »nebeški Jeruzalem«, osmo čudo sveta, afriško Petro! Kralj Lalibela je proti koncu 12. stoletja v živo skalo je izklesal 11 monolitnih cerkva in »zamrznil« zgodovino, ki se je ohranila do danes. Najprej začnemo z raziskovanjem severne skupine cerkva. Vsaka cerkev je zgodba sama po sebi in simbolično povezana s Sveto deželo. Celoten kompleks cerkva zato nosi biblična imena. Najdemo Betlehem, »pekarno« hostij, reko Jordan z označenim krajem Jezusovega krsta. Tukaj sta tudi Adamov grob in Marijina cerkev. Sam kralj Lalibela je pokopan v cerkvi Golgota. Najbolj znana med cerkvami je tista, posvečena svetemu Juriju. Izklesana je v obliki grškega križa in simbolizira vesoljni potop. Nas fascinira nadčloveška ustvarjalnost ali svetost kraja, kjer še vedno redno izvajajo verske obrede? Tišina in pritajeni koraki duhovnikov, ki prihajajo opravljati svoj brezčasni poklic. Nešteti skriti kotički, ki kar vabijo k raziskovanju… Prihod v hotel, potem pa se odpravimo v tradicionalno restavracijo na večerjo. Vrnitev v hotel in nočitev. (H, ZV, letalo)
7. dan LALIBELA – let v ADDIS ABEBO – HAWASSA. Zajtrk. Zapustimo Lalibelo in se odpravimo na letališče. Let v Addis Abebo. Addis si pustimo za zadnji del potovanja, mi pa se po pristanku usedemo v naše jeepe in odpravimo na jug. Vozimo se po neverjetni pokrajini Velikega tektonskega jarka. Drvimo skozi veliki tektonski jarek, mimo številnih jezer, posejanih južno od prestolnice. Čaka nas dolga pot do odmaknjenih plamen visoko v hribih na jugu dežele. Že sama pot je pravo doživetje, a cilj je tisti, h kateremu stremimo … Danes se zapeljemo do Hawasse, mesto, ki ga je ustanovil legendarni cesar Haile Selassie. Udobno se naspimo, za nekaj časa bo to zadnja nočitev v hotelu, jutri nas čaka začetek potovalne poslastice. Nočitev. (H, Z, letalo, jeepi)
8. dan HAWASSA – vasica plemena Dorze. Zajtrk. Raziščemo ribjo tržnico v mestu, opravimo zadnje nakupe v ,,civilizaciji”. Nadaljujemo pot z našimi jeepi proti hribom. Naš današnji cilj je vasica plemena Dorze, ki so znani po domovanjih v obliki slonje glave. V eni od vasic prenočimo kar v tradicionalnih hiškah. Preproste so, a prijetne in prenočevanje tukaj je posebno doživetje … Raziščemo vas, lahko pa se odpravimo na krajši sprehod do bližnjega slapu. Čaka nas tudi prava tradicionalna večerja, kjer ne gre brez odlične injere z lokalnimi presenečenji, domačini pa so znani tudi po svojevrstni, doma zvarjeni ognjeni vodi. V večer se zazibljemo ob spremljavi domače glasbe … (P, ZV)
9. dan Vasica plemena Dorze – dolina reke OMO (Unesco) – TURMI. Zajtrk. Vožnja proti Turmiju, središču plemena Hammer. Pleme Hammer je znano po telesni dekoraciji. So pravi mojstri in vsak okrasek na njihovem telesu ima svoj pomen. Lahko gre za status moža ali ženske, število otrok, … Ženske imajo značilne pričeske, narejene iz gline, vode in masla, ki simbolizirajo bogastvo in blaginjo družine. Življenje Hammerjev je polno zanimivih obredov in navad. Prileže se nam kosilo ob poti. Kaj pravite na tradicionalni ples, se jim pridružimo? Nočimo v Turmiju, eni “večjih” vasic Hammerjev … Šotore postavimo ob suhi rečni strugi. Kdo ve, kaj vse nam lahko še prinese večer? (O, ZKV)
10. dan TURMI – izlet k plemenu Karo. class="ql-align-justify">Zajtrk. Vožnja do plemena Karo na obronkih reke Omo je prava preizkušnja. Pot nas vodi skozi območje plemena Banna in Hammer. Iz luknje v jamo, iz jame v luknjo, izven uhojenih poti v še večje brezpotje … Dosežen cilj je zato še bolj cenjen. Na poti si privoščimo postanek za kosilo. Prebijemo se do majhne vasice Kolcho, kjer žive mojstri telesne poslikave, pripadniki plemena Karo. Še ena plemenska zgodba in drugačne navade, življenjski način. “Karo” pomeni riba zaradi glavnega vira preživetja tega plemena. Prenočimo v šotorih, ki jih postavimo na robu vasice, visoko nad reko Omo. Dan zaključimo v barvah enega najlepših sončnih zahodov na potovanju … Tukaj si rečemo: “Še en popoln dan v Afriki!”. Večerjamo v taboru. Nočitev. (O, ZKV)
11. dan TURMI – JINKA. Zajtrk. Sedaj smo že kar domači z odmaknjenostjo. Pot nadaljujemo proti plemenu Jinka. Obiščemo tudi zadnjega etiopskega kralja, ki še vedno vlada svojemu plemenu Konso. Konso so iznajdljivi, očarljivi in delovni ljudje. Prevzame nas preprosto življenje in zanimiv način gradnje vasic, potem pa nas pot že vodi naprej vzdolž reke Woito, kjer živi pleme Tsemay. Vstopimo v dolino reke Omo (Unesco) in se vozimo mimo bombaževih polj, pot pa nam križajo nasmejani domačini. Le kdo je za koga bolj zanimiv? Približujemo se Jinki, ki je izhodišče za vstop v narodni park Mago – domovino plemena Mursi. Že slišimo bobne, ki odmevajo v noč? Nočitev v preprostem penzionu. (P*, ZV)
12. dan JINKA – izlet k MURSIJEM. Zajtrk. To je to, prava divjina in eden najbolj neokrnjenih narodnih parkov v Afriki. Tu domujejo nomadski Mursiji in mi smo namenjeni k njim! Mursiji so znani po okroglih keramičnih ploščicah, katere si ženske vstavljajo v spodnjo ustnico. Nekaj časa preživimo med njimi in spoznamo njihovo življenje, se jim morda pridružimo pri kakem opravilu … Najpogumnejši se lahko celo preizkusijo v bojevanju s palico, po čemer Mursiji slovijo! Po vrnitvi v Jinko si privoščimo prosto popoldne za nekaj počitka. O, ta svet, stran od uhojenih poti in udobja civilizacije, a mi smo že pozabili nanjo in uživamo v neskončni divjini … Prileže se počitek, lahko pa tudi raziščemo bližnje vasi in spoznavamo domačine. Nočitev v Jinki. (P*, ZV)
13. dan JINKA – ARBA MINCH. Zajtrk. Prosto jutro v divjini, preden se od nje dokončno poslovimo. Prijazni stiski rok in radovedni pogledi. Zapustimo dolino reke Omo in postanemo pri jezeru Chamo. Skriti biser se nam odpre v vsej svoji lepoti in srečamo največje krokodile na svetu, z malo sreče tudi nilskega konja! Za povrhu so tukaj še kolonije pelikanov in flamingov in čudovitih slik kar ne zmanjka! Smo mar na safariju? Vožnja do Arbe Minch in vstop v civilizacijo. Začutimo pomen njenih pridobitev – o, postelja in tekoča voda, čiste obleke in morda delujoč telefon!? Čudovito! A afriška nepozabna divjina bo še naprej živela v nas. Tu so nepozabna doživetja in izkušnje brezmejne vrednosti! Nočitev v hotelu. (H, Z)
14. dan ARBA MINCH – AWASH NP. Zajtrk. Vožnja proti Addis Abebi. Drvimo skozi veliki tektonski jarek, mimo številnih jezer, posejanih južno od prestolnice. Privoščimo si postanke za kavo, tisto najboljšo, etiopsko! Ne uide nam še ena injera, višek etiopske kulinarike! V krau Mojo se ločimo od skupine, ki odide v Addis Abebo in potem domov. Mi pa nadaljujemo z našo potjo na sever. Po dolgem dnevu vožnje prispemo do narodnega parku Awash. Namestitev v udobnem lodgu, ki gleda na reko Awash. Uživamo v spokoju narave. (P*, Z)
15. dan AWASH NP – SEMERA. Zajtrk. Sprehodimo se do vročih termalnih vrelcev in se v njih tudi okopamo. Vkrcamo se v naše džipe in se podamo na raziskovanje narodnega parka Awash, kjer si privoščimo dopoldanski safari in obiščemo divje živali v njihovem naravnem okolju. Park slovi po številnih vrstah elegantnih gazel in izjemnih 350 vrstah ptic! To je prava afriška savana s številnimi čudovitimi pogledi … Nadaljujemo proti severu in odkrivamo življenje na poti. Raziščemo vasico Karayu. Vožnja do Semere, ki je naše izhodišče za odmaknjeni svet Danakila. Pred nami se začnejo razkrivati obrisi neverjetne pokrajine Velikega tektonskega jarka. Okolica postaja vedno manj zelena. Neskončnost, sinje zeleno jezero, črne bazaltne gore … Dih jemajoče! Prihod v Semero. Nočitev v hotelu. (H, Z)
16. dan SEMERA – ERTA ALE. Zajtrk. Po uvodnih taktih spoznavanja afriške oddaljenosti smo pripravljeni za vstop v nezemeljsko divjino in samoto. Naložimo džipe in se počasi spustimo v izgubljeni svet. Zdaj gre zares! Narava je vse bolj pusta in prazna. Morda na poti odkrijemo tržnico opojnega kata, rastline, ki “poganja” sosednji Jemen ali pa srečamo karavane, ki trgujejo s soljo. Kot karavanarji se prebijamo skozi neizprosno okolje vse do vulkana. To je prava preizkušnja v samobitnosti Danakilske depresije! Erta Ale v afarskem jeziku pomeni “kadeča se gora”, in res je to najaktivnejši etiopski vulkan, s katerega se kadi ves čas že desetletja, nivo lave v kraterju pa se spreminja. Vzpnemo se na rob kraterja in kar tam postavimo naš kamp! Edinstvena izkušnja, ki se zapiše med tista nepozabna doživetja v življenju! Raziščemo okolico vulkana. Celo noč uživamo v predstavi narave. Kosilo na poti. Večerja v kampu. Nočitev v šotorih. (O, ZKV)
17. dan ERTA ALE – najnižja točka Etiopije, Dalol (-116 m) – Hamed Ila. Zajtrk. Po nepozabni noči na robu vulkanskega kraterja se z našimi džipi odpravimo na sever, proti Dalolu. Na naši poti je tudi jezero Asala, kjer obiščemo solinarje in jim morda celo pomagamo pri njihovem vsakodnevnem opravilu. Režemo, oblikujemo in nalagamo na številne kamele, ki čakajo na začetek svoje dolge poti proti mestu Mekele, kjer bodo karavanarji sol prodali in si s tem omogočili preživetje. Malo naprej je tudi najnižja točka Etiopije, Dalol (-116 m). Navduši nas izjemna, slikovita, čudovita pokrajina s številnimi manjšimi pisanimi hribi, fumarolami, vrelci … Sprehajamo se tam vmes in se počutimo majhne. To je res popolnoma drug planet. Pravijo, da tako zgleda Venera. In mi smo tam, v vrtincu izjemnih stvaritev enega najbolj nedostopnih kotičkov naše Zemlje. Prevzame nas vzdušje in obstojimo v zamaknjenosti, ki je delno tudi posledica ekstremnih podnebnih razmer … Vrnemo se v Hamed Ilo. Kosilo na poti, večerja v taboru in nočitev v šotorih. (O, ZKV)
18. dan HAMED ILA – Gheralta gorovje - HAWZEN. class="ql-align-justify">Zajtrk. Zapuščamo divjino in Danakil. Smo na robu tektonskega jarka. Le kdo bi lahko verjetl, da je depresija le nekaj 10 kilometrov stran od nas. Prečkamo staro karavansko pot Afarov. Pred nami pa nas čaka še ena poslastica. Suha in puščobna okolica skrivata v sebi pravi skriti biser. Odpravimo namreč proti gorovju Gheralta, kjer obiščemo skrite in odmaknjene, v peščenjak izdolbene samostane ter cerkve iz petega stoletja! Nahajajo se sredi neverjetne pokrajine, na vrhu skalnatih klifov, do njih pa vodijo skrite, nekatere tudi strme in vrtoglave poti. Brez skrbi – naše raziskovanje bo varno in hkrati doživeto. Vrnitev k jeepom, vožnja v hotel v mestecu Hawzeen pod gorami. Nočitev. (H, Z)
19. dan HAWZEN – AKSUM (Unesco). Zajtrk in že se peljemo novim dogodivščinam naproti. Danes nas čaka vožnja po slikoviti pokrajini severne Etiopije. Prispemo v Aksum, mesto polno zgodb in zgodovine, ugibanj in trdnih virov. Tukaj je nekoč živela kraljica iz Sabe in tukaj naj bi se danes skrivala originalna skrinja zaveze! Kaj pa, če je vse res?? Popoldan se povzpnemo na razgledno točko in občudujemo razgled nad mestom in slikovito okolico. Raziščemo tudi pisano mestno tržnico, saj je Aksum še danes živahno trgovsko mesto. Nočitev v hotelu. (H, Z)
20. dan AKSUM (Unesco) – let v ADDIS ABEBA. class="ql-align-justify">Zajtrk. Najstarejše med etiopskimi mesti je na prvi pogled sramežljivo in skromno. A odkrivanje ostankov te nekoč mogočne prestolnice aksumitskega cesarstva nam odstre popolnoma drugačen pogled. Zgodovina mesta namreč sega v 5. stoletje p. n. št.! Sledove preteklosti začnemo odkrivati z obiskom mogočnih starodavnih stel, razporejenih po kar nekaj parkih v mestu. Najbolj pa buri duhove cerkev Sv. Marije Zionske, eden najbolj svetih krajev Etiopije. Ob cerkvi iz 17. stoletja je tudi majhna kapelica, kjer hranijo originalno Skrinjo Zaveze. Zgodba nas popelje v preteklost in čas kraljice iz Sabe. Nekje v mestu naj bi bilo še danes ohranjeno njeno kopališče! Popoldne se odpravimo na letališče in odletimo v prestolnico Addis Abebo. Vožnja v hotel. Nočitev v hotelu. (H, Z, letalo)
21. dan ADDIS ABEBA – LJUBLJANA. Zajtrk. Dan za raziskovanje etiopske prestolnice. 4-milijonsko mesto je po eni strani lepo in svetovljansko, a hkrati začutimo zmedo, množice, drugačnost … Tukaj se moderno prepleta z zgodovinskim in tradicija s sodobnostjo … Sprehod po mestu nas vodi čez številne prostrane trge z v oči padajočimi spomeniki. Obiščemo nacionalni muzej in njegovo najbolj slavno prebivalko, 3,2 milijona let staro Lucy. Blizu je tudi katedrala Svete trojice, zgrajena kot simbol osvoboditve izpod Italijanov, kjer je simbolično pokopan tudi Haile Selassie, pomemben člen afriške zgodovine in rastafarijanske zgodbe. Dan zaključimo na slovitem Merkatu, največji odkriti tržnici v Afriki. Pomešamo se med množico in izgubimo v pisani ponudbi. Pravi fotosafari. Kaj pravite na skodelico kave in prve poslovne uspehe? Še čas za zadnjo etiopsko večerjo pred odhodom na letališče in nočni vzlet (preko vmesnega letališča) proti domu. (Z, letalo)
22. dan ADDIS ABEBA – LJUBLJANA. Pristanek v Ljubljani ali na okoliškem letališču (v tem primer usledi še vožnja do Ljubljane). Naša pustolovščina se pravkar znova začenja.
Last Minute in druge ugodne cene za vaše počitnice!
Cena (najmanj 15 udeležencev) vključuje: letalski prevoz po programu, letališke in varnostne pristojbine (306 EUR), notranje lete: Addis Abeba-Bahir Dar, Aksum-Addis Abeba, Lalibela-Aksum, Gonder – Lalibela, nočitve glede na spodnji opis, prevoze in oglede s klimatiziranim avtobusom, prevoz z džipi po jugu države in po Danakilu, izlet z ladjico na jezeru Tana, folklorne predstave plemen (Dorze, Kolcho), stroške taborjenja (oprema, polni penzion, voda), kampiranje, prevozi ter dovoljenja po Danakili depresiji, vstopnine po programu, slovensko vodenje in lokalni vodniki, pripravo in organizacijo potovanja.
Nočitve: 10 nočitev z zajtrkom v hotelih 3*, 6 nočitev v lodgu/penzionu, 2 nočitev s polnim penzionom v šotorih. Vsi penzioni so preprosti, tudi s TWC. Ko prespimo pri plemenih (npr. Dorze), so toaletni prostori skupni. V Danakislki depresiji spimo 2 noči v šotoru v neorganiziranem kampu.
VIZUM: Slovenci za obisk Etiopije potrebujemo vizum. Lahko si ga uredite sami na sledeči povezavi: https://www.evisa.gov.et/#/home, ali vam ga proti doplačilu uredimo mi. Natančna navodila glede urejanja vam bomo posredovali mesec pred odhodom. Potrebovali bomo vašo kopijo potnega lista in barvno fotografijo na belem ozadju.
ZDRAVJE: pred potovanjem v Etiopijo je obvezno cepljenje proti rumeni mrzlici. Za cepljenje se naročite vsaj tri tedne pred potovanjem na Zavodu za zdravstveno varstvo v Ljubljani, Zaloška 29, www.zdravinapot.net. Priporočljivo je tudi jemanje antimalarikov.